Baskılı Devre

Baskı Devre Nedir?
Devre elemanlarının montajı için bir yüzü bakır kaplı diğer yüzü yalıtkan malzemeden oluşan bir plaka kullanılır. Bakır kaplı yüzey çeşitli yöntemlerle devre elemanların bağlantı yolları çıkarılır ve elemanlar için ayrılan yerlere lehimlenecek elemanlar monte edilir. Montaj ve elemanların bağlantıları için kullanılan bu kartlara bakırlı plaket veya pertanaks. Bakır tabaka ile yalıtkan plaket kimyasal bir yapıştırıcı ile birleştirilmiş olarak imal edilir. Devre elemanları baskılı devre üzerine de hem fiziksel olarak hem de elektriksel olarak birleştirilmesi sağlanır.

Baskı devrenin özelliklerinin belirlenmesi
-Öncelikle devrede kullanacağımız elemanların boyutlarına göre bir pertanks seçeriz. Çünkü elemanların boyutlarını görmeden devreyi oluşturmak hiç anlamlı olmaz.ikinci bir iş çıkabilir.
- Direnç, diyot gibi elemanlar yatık, transistor, kondansatör, regülatör entegresi gibi elemanlar dikey monte etmeliyiz.
- Transistor, regülatör entegresi gibi üç ayaklı elemanları yerleşimi için uygun genişlik tespit etmeliyiz.
- Soğutucu kullanılması gereken transistor, regülâtör entegresi gibi elemanlar için yeteri kadar yer ayıracağız.
- Trimpot, potansiyometre, trimer kondansatör gibi ayarlanan elemanlar için ayarlama noktasına ulaşılabilecek bir yer tespit edilmeli ve ona göre yerleştirmeliyiz.
- Yüksek akım çeken elemanların kullanacağı yolların daha kalın yapılmasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde o yol yanar ve ikinci bir iş çıkar.keza düşük akım çeken elemanlar içinde benzeri geçerli veya devre yansın eleman önemli diyorsanız yolu ikiye içe bölün geri birleştirin.yol sigorta gibi davranacaktır.


Etiketler : Baskılı Devre